Czy ochrzczony może krytykować Kościół? - Bp Krzysztof Włodarczyk

11 grudnia 2022

„Czy ochrzczony może krytykować Kościół?” – pytał podczas nieszporów adwentowych w katedrze bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że powinien, jeśli czyni to z miłości i troski do niego. 

Rozważania nawiązywały do hasła roku „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Kościół to ludzie zjednoczeni nie jakąś ideą czy doktryną, ale przez Osobę Jezusa. Treścią Kościoła jest Chrystus – podkreślił, przypominając, że poza Nim może być jedną z organizacji. 

Mówiąc o krytyce Kościoła, bp Włodarczyk zauważył, że miewa ona często cechy chorobliwej podejrzliwości, a nawet złośliwej goryczy, w której ukrywa się pycha. – Można oczywiście patrzeć na Kościół bez wiary. Zobaczymy wtedy tylko budowle, instytucje, urzędy, kurie, grzesznych biskupów, mało gorliwych księży, a nawet skandale i korupcję. Wiara nie zamyka oczu na zło w Kościele, na jego ewidentne słabości i niedoskonałości. Wiara mówi jednak: „to nie wszystko” – tłumaczył.

W tym niedoskonałym Kościele grzeszników – jak zaznaczył – żyje ukrzyżowany i zmartwychwstały Chrystus, który wciąż szuka zagubionej owcy, karmi te wierne, poucza błądzące, a wszystkie kocha.

Mówienie o grzesznym, rozczarowującym Kościele przypomina wg biskupa Włodarczyka „osądzanie człowieka wyłącznie po jego brudnych paznokciach”. Kościół – jak dodał – to nie tylko grzesznicy, on żyje ludźmi wielbiącymi Boga w Najświętszym Sakramencie, oczyszczającymi się w konfesjonale, świadczącymi o wierze życiem. – Ale także umiera w tych, którzy od niego odchodzą. Jak kochająca matka jednak nie odtrąca swoich dzieci, ale czeka na ich powrót. Tym, co stanowi Kościół, nie jest grzech, ale wiara – to ją zawsze podkreślał Jezus, gdy uleczał – powiedział. 

Biskup Krzysztof podkreślił, że Kościół to coś więcej niż miejsce, w którym o konkretnych porach zostaniemy obsłużeni przy ołtarzu, w kancelarii. – Kościół to miłość, empatia, zdolność do ofiarności, ale także poczucie przynależności, które On nam daje, jako wspólnocie – zakończył.

Podczas nabożeństwa śpiewała schola Cantemus Domino pod dyr. ks. Łukasza Kucharskiego, działająca przy Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa.

za diecezja.bydgoszcz.pl

Nie można przyrody zwyciężyć inaczej niż przez to, że się jej słucha.

Francis Bacon

Polecamy

Ciekawostki o parafii

Poznaj obecne i historyczne fakty


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
88 0.060149908065796